#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Hlavním projevem hemofilie je krvácení. Buď nezvykle dlouhé krvácení po úrazech, operacích nebo například vytrhnutí zubu nebo i spontánní krvácení. To se objeví jako reakce na minimální úraz, nebo dokonce zcela bez zjevné příčiny. Spontánní krvácení obvykle vzniká jen u těžkých forem hemofilie.
Zatímco vnější krvácení po otevřených úrazech je jasně patrné, spontánní krvácení obvykle probíhá uvnitř těla. Nejčastěji se objevuje krvácení do kloubů (hlavně kolenních a hlezeních), ale může dojít i ke krvácení do svalů, do trávicího traktu nebo do měkkých tkání v okolí dýchacích cest.
Spontánní krvácení do kloubu se projevuje:
Pokud po spontánním krvácení do kloubu okamžitě nenásleduje správná léčba, je pravděpodobné, že se objeví znovu. Každé krvácení totiž kloub poškozuje, vyvolává v něm zánět a zvyšuje náchylnost k dalšímu krvácení. Opakovaná krvácení v kloubu vyvolávají nevratné změny, deformace a trvalé snížení pohyblivosti.
Mezi další možné příznaky a projevy hemofilie patří:
Mezi nejčastější komplikace hemofilie a její léčby patří následující:
V dřívějších dobách se jako komplikace léčby hemofilie vyskytovaly také vážné virové infekce – například HIV infekce nebo infekční žloutenka. Tato onemocnění byla přenášena prostřednictvím koncentrátů srážecích faktorů, které se vyráběly z krevní plazmy mnoha tisíců dárců. Dnes používané koncentráty srážecích faktorů jsou pečlivě protivirově ošetřeny pomocí moderních metod a přenos vážných virových infekcí již nehrozí.
Prevence hemofilické artropatie – příčinou hemofilické artropatie je opakované krvácení do kloubu, proto je nutné mu předcházet buď profylaktickou léčbou, nebo okamžitým podáním srážecího faktoru při prvních příznacích krvácení.