Péče o hemofiliky je velmi speciální disciplínou a ani kloubní náhrady nejsou výjimkou. Jejich provedení se soustředí do specializovaného centra a i podmínky těchto operací jsou jiné. Nejčastěji se jedná o náhradu kolenního kloubu.
Náhrada kloubu – kdy nastal správný čas?
Jedním z projevů hemofilie je vyšší krvácivost, která vede ke krvácení do měkkých tkání, kloubů, svalů nebo třeba do orgánových soustav. To kloubní je nejčastější – jeho opakováním dochází k chronickému zánětu kloubu, který dále poškozuje kloubní chrupavku a přiléhající kost. Tomuto stavu říkáme hemofilická artropatie. Hemofilika omezuje při pohybu a způsobuje mu bolest.
Žít s chronickou bolestí není nic jednoduchého, a proto se přistupuje k rehabilitaci, lékům proti bolesti a u těžších stadií k ortopedickým zákrokům. Jedním z nich je i výměna kloubu.
Při posuzování, zda je kloubní náhrada pro hemofilika vhodná, se hledí na:
- rentgenový snímek a stav kloubu obecně,
- věk pacienta,
- pacientův klinický stav (další nemoci a omezení, aktivní infekce),
- bolestivost,
- úroveň omezení hybnosti,
- názor pacienta.
Nejdůležitější je názor hemofilika
Rentgenový snímek je jedním z vodítek při hodnocení poškození kloubu, ale nedá se spoléhat výhradně na něj. Důležitým faktorem při rozhodování je věk pacienta. Kloubní potíže se u hemofiliků bohužel objevují v nižším věku a životnost kloubní náhrady není nekonečná a opakování operace má svoje rizika. Proto je často snaha operaci posunout do pozdějšího věku, aby z ní měl pacient co největší užitek. Podle studií je navíc životnost kloubní náhrady u hemofiliků nižší, jedním z důvodů je horší kvalita jejich kostí.
Nicméně snad tou nejdůležitější částí rozhodnutí je samotný názor hemofilika. Jen on sám ví, co zvládá a jak moc stav kloubu ovlivňuje kvalitu jeho života. Někdy i mladí lidé trpí velkými bolestmi, a proto se u nich k náhradě kloubu přistoupí. Do vyměněného kloubu už hemofilik dále nekrvácí, zmizí také bolesti. Ale i tento zákrok má svoje rizika.
Operací to nekončí
Stejně jako u jiných výkonů, i tady je nesmírně důležitá spolupráce pacienta. Operace je totiž jen prvním krůčkem - dál následuje intenzivní rehabilitace a rekonvalescence. Objevit se mohou i komplikace jako je infekce či pooperační krvácení. Obecně jsou komplikace u hemofiliků častější než u jiných ortopedických pacientů.
Velkým rizikem je pooperační infekce, která může vést až k úplnému selhání náhrady. Z toho důvodu je nutné po operaci kloub hlídat a v případě přítomnosti jakýchkoliv změn se obrátit na ošetřujícího lékaře.
(jala)
Zdroje a použitá literatura:
https://link.springer.com/article/10.1007/s00508-020-01798-4
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7443072/
https://www1.wfh.org/publication/files/pdf-1210.pdf
C-ANPROM/CZ/HEM/0055
Datum přípravy: 8/2023