Většina odborníků se shoduje na tom, že sport a fyzická aktivita jsou pro lidi s hemofilií přínosné, ale je třeba je přizpůsobit individuálním možnostem každého hemofilika s ohledem na potíže, které mu tato nemoc v běžném životě způsobuje. Fyzická aktivita pro něj má sice vyšší rizika než pro zdravého jedince, ale má pro něj i výrazné přínosy v mnoha oblastech.
Co může aktivní životní styl člověku s hemofilií dát…
I v případě zdravé populace je sportovní aktivita spojena s kladným efektem v mnoha oblastech. Pro člověka s hemofilií jsou při správně zvolené a nastavené fyzické aktivitě tyto přínosy ještě výraznější:
- prevence cévních chorob (např. ateroskleróza, vysoký krevní tlak)
- prevence cukrovky
- prevence obezity a tím i snížená zátěž kloubů
Obezita zvyšuje kromě jiného zatížení kloubů, a u hemofiliků to tedy představuje vyšší riziko krvácení do kloubů a s tím spojené potíže a omezení. Proto je adekvátní tělesná hmotnost jedním z faktorů omezujících krvácivé projevy.
- prevence osteoporózy (tj. řídnutí kostí)
- zvýšení svalové síly, nárůst svalové hmoty a celkové zlepšení fyzické kondice
Zvýšení svalové síly a nárůst svalové hmoty pomáhá stabilizovat držení těla a zmenší se tím i riziko pádů, které by mohly vést k závažnému krvácení.
- zlepšení psychického stavu, prevence depresí a zvýšení sebevědomí, začlenění mezi vrstevníky
- prevence rakoviny
Bývá zvykem poradit se s odborníkem…
Vzhledem k tomu, že každý člověk je jiný, je třeba konkrétní míru sportovního zatížení a vybranou aktivitu nejprve konzultovat se specialistou vzdělaným a zkušeným v problematice hemofilie.
Ten je schopen danou aktivitu „ušít na míru“ každého člověka s hemofilií, aby měl z pohybu co největší užitek a vyvaroval se nepříjemných a bolestivých komplikací – může pomoci vytyčit realistické cíle založené na individuálních schopnostech, předchozích zkušenostech, závažnosti hemofilie, stavu organismu a rovněž může navrhnout různá vylepšení (např. vhodná obuv, vybavení, ortopedické pomůcky).
Je někdy příliš brzy či příliš pozdě začít?
Ani věk není překážkou k tomu, začít sportovat. Jen je třeba s postupujícím věkem začít s nižší mírou zátěže, pomaleji ji navyšovat a efekt nastoupí také pochopitelně o něco později. Ale obecně platí, že i s přibývajícím věkem má fyzická aktivita pozitivní účinky na lidský organismus, jen ji musíme správně dávkovat.
I děti s hemofilií je dobré povzbuzovat k pravidelnému sportování přiměřenému jejich možnostem už od útlého dětství. Zvyknou si na aktivní životní styl a jeho pozitivní efekty se celkově prohloubí.
Tipy pro bezpečné sportování
- Všeobecně lze doporučit „sporty s malými nárazy“ (např. plavání).
- Nárazy při některých sportech lze navíc redukovat – např. hrou na písku, použitím lehčího míče (např. badminton, volejbal).
- U organizovaných sportovních aktivit lze riziko zranění minimalizovat pečlivou přípravou.
- Důležitá je rozcvička, poté jemné protahování – tak lze docílit normálního rozsahu pohybu.
- Jemné protažení může být součástí i uvolnění po aktivitě.
- Doporučuje se i použití všech dostupných ochranných pomůcek.
- Dojde-li během sportu ke krvácení do kloubu, kloub znehybníme, přiložíme něco chladného a končetinu položíme do zvýšené polohy. Co nejdříve podáme koncentrát faktoru dle ordinace lékaře.
(ivh)
Zdroj: Haemophilia (2013), 19, 487–498, DOI: 10.1111/hae.12118