Správná léčba (nejen) hemofilie by se měla přizpůsobovat organismu jednotlivce a aktuálnímu životnímu stylu konkrétních osob. Při individuální úpravě léčby jsou kromě typu hemofilie důležité i další faktory, zejména:
-
věk a hmotnost,
-
genetické předpoklady,
-
fyzická aktivita,
-
farmakokinetika podávaných léčiv.
Farmakokinetika jako základ
Právě farmakokinetika, kterou si lze jednoduše představit jako procesy, jež se s léčivem v organismu dějí, se mezi jednotlivci může významně lišit. Klinické hodnocení léčiva sice ukáže jeho ideální dávkovací schéma, rozdíly mezi jednotlivci ale přesto mohou u některých osob vést k:
-
nedostatečnému, nebo naopak nepřiměřeně vysokému účinku léku,
-
podávání zbytečně velkých dávek léku,
-
jejich častějším nežádoucím účinkům.
Principem je např. rozdílná rychlost zpracování látky organismem, rozdílné množství tukové tkáně, v níž se některé látky hromadí, nebo změněná funkce ledvin, kterými se látky vylučují.
Znalost všech kroků, kterými látka v organismu prochází, však v mnohém pomáhá. Vhodně využité nebo upravené znalosti o chování léčiv a jejich lékových formách v těle umožní například prodloužení působení léčiva, a tedy snížení frekvence dávkování. V případě srážecích faktorů je to výhodné zejména u aktivních osob, pro které je častá aplikace léku omezující a nepříjemná.
Přilněte k léčbě
Výzkum ukazuje, že znalost výhod a významu léčby zlepšuje její správné užívání (tzv. adherenci k léčbě). U osob s hemofilií to znamená především nižší riziko krvácivých příhod, protože základní strategií léčby je jejich prevence. Při vysoké adherenci k léčbě se pak mnohem méně objevují situace, kdy je nutné zastavit akutní krvácení. Navíc se ukazuje, že předcházení krvácivým příhodám, tzv. profylaxe, zahájené od raného věku přináší nejlepší výsledky.
(mir)
Zdroje:
https://hemaware.org/mind-body/taking-peek-pharmacokinetic-pk-studies