Prevence oddaluje operační řešení
Nejenom čistota, ale také prevence představuje půl zdraví, u hemofiliků to platí dvojnásobně. Současná profylaktická léčba hemofilie spočívající v podávání srážecích faktorů oddaluje nutnost operačního řešení. Díky pravidelnému podávání chybějících srážecích faktorů se totiž snižuje počet krvácivých epizod do kloubů, a tím i rizika jejich trvalého poškození. Díky profylaktické léčbě je tak dokonce možné, že hemofilik během života nebude muset výměnu kloubu vůbec podstoupit.
Pod taktovkou hemofilického centra
Při závažném poškození kloubů, charakterizovaném bolestivostí a výrazným omezením hybnosti, je nutné přistoupit k výměně kloubu, takzvané totální endoprotéze. V České republice se u hemofiliků nejčastěji provádějí náhrady kolenních a kyčelních kloubů. Velké operační výkony u hemofiliků, mezi něž se výměny kloubů řadí, je doporučeno provádět především v centrech hemofilické komplexní péče, která se nacházejí v Praze, Brně a Ostravě. Před operací je totiž nutná pečlivá příprava, zahrnující také stanovení případného inhibitoru a zahájení podávání chybějícího srážecího faktoru.
Jak probíhá samotná operace?
Výměna kloubu u hemofiliků má kromě nutnosti podávání srážecích faktorů určitá specifika. V případě oboustranného postižení kloubů se někdy přistupuje k současné výměně obou kloubů během jedné operace. Během operačního výkonu je často nutné rozsáhle uvolňovat měkké tkáně (vazy, svaly), které jsou častým krvácením zjizvené a způsobují omezení hybnosti. Vzhledem k závažnému poškození kloubu se také často musí volit složitější druhy náhrad, které jsou určeny až pro opakované výměny kloubů. Samozřejmostí během operace je pečlivé ošetření všech zdrojů krvácení.
Individuální péče po operaci
Po operaci je nutné přistupovat ke každému individuálně. Rychlost rehabilitace závisí na pooperačním průběhu, v případě krvácení nebo komplikací při hojení rány je nutné je zmírnit. Důležitou skutečností je, že po náhradě závažně poškozeného kloubu nedochází k návratu plného rozsahu jeho pohybu. Je ale většinou zlepšen do té míry, že jsou nemocní po operaci schopni řídit automobil nebo cestovat bez problémů veřejnou dopravou. Kromě přínosu ve zvětšení rozsahu pohybu kloubu je zásadnějším účinkem operace vymizení jeho bolestivosti. Sami hemofilici s nadsázkou říkají, že jsou to jediné klouby, které je nebolí a do kterých již nekrvácí.
(holi)
Zdroje:
http://www1.wfh.org/publication/files/pdf-1210.pdf
https://www.medscape.com/viewarticle/814497
DUNGL P. et al. Ortopedie. 2. přepracované a doplněné vydání. Praha: Grada Publishing, 2014.