Sportem ku zdraví
Pohyb má na lidský organismus obecně velmi dobrý vliv. Působí pozitivně nejen na tělo, ale i na mysl. Fyzická aktivita podporuje pocit pohody a zlepšuje tělesnou výdrž, koordinaci a látkovou výměnu. V případě hemofiliků existují přesvědčivé důvody, proč se sportu věnovat:
- Při pohybu jsou posilovány svaly, které se starají o stabilizaci kloubů. Klouby, které jsou dobře stabilizované, pak méně krvácí.
- Sport také umožňuje shodit nadbytečná kila. Nadváha negativně působí na klouby, které jsou v jejím důsledku nadměrně zatěžovány, čímž stoupá i riziko krvácení do nich.
Které sporty při hemofilii ano, které ne
Výběr konkrétního sportu by měl být vždy individuální a měl by brát v úvahu schopnosti každého jednotlivce. Vše je také nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem, který zná zdravotní stav hemofilika nejlépe. Při výběru sportu byste měli brát v potaz zejména
- tíži hemofilie,
- stav kloubů – v případě poškozenějších kloubů by se měly volit takové sporty, při kterých dochází především k rytmickým pohybům a k pohybu není nutné vyvíjení přílišné energie.
Vyhýbat by se měli hemofilici pouze kontaktním sportům, sportům s nadměrnou zátěží a obecně takovým sportům, u kterých hrozí zvýšené riziko úrazu.
Zdroj: Sportování při krvácivých onemocněních (pdf)
Své denní aktivity si můžete přizpůsobit na míru
Úspěšnost léčby hemofilie závisí na celé řadě faktorů, např.
- aktivitě a životním stylu,
- farmakokinetickém profilu,
- dodržování léčby,
- krvácivém fenotypu,
- osobních cílech,
- hmotnosti,
- věku,
- míře postižení kloubů.
Aktuální i budoucí hladinu faktoru VIII lze odhadnout pomocí nově dostupné mobilní aplikace myPKFiT. Díky ní lze kdykoliv a kdekoliv zjistit odhadovanou hladinu faktoru VIII a té na míru přizpůsobit své denní aktivity. Do aplikace je možné zaznamenávat všechny podané infuze i krvácivé komplikace (kdy, kde a při jaké aktivitě ke krvácení došlo). Lze v ní nastavit zasílání upozornění na dobu, kdy je třeba aplikovat další infuzi. Je možné si také nechat zasílat upozornění, když odhadovaná hladina faktoru VIII klesne pod určitou hodnotu.
Používání aplikace myPKFiT umožňuje sdílet všechny aktualizace s ošetřujícím lékařem, optimalizovat dávkování na základě osobního farmakokinetického profilu a zároveň zvyšovat osobní účast na léčbě a samostatnost v jejím managementu.
(viv)
Zdroje:
Kol. autorů. Mobilní aplikace myPKFiT – uživatelská příručka. Shire: Praha, 2018