Základní bezpečností tipy
Ať už se chystáte vyrazit na lyže, snowboard, či brusle, tyto rady vám přijdou vhod:
- Nečekejte na poslední chvíli – už v předstihu začněte cvičit hlavně ty svalové skupiny, které budete při vámi vybraných zimních sportech potřebovat.
- Před tím, než se pustíte do akce, zahřejte se – ideálně sestavou několika lehkých cviků.
- Ujistěte se, že vaše vybavení je v pořádku a že vám správně sedí.
- Dobře se oblékněte – noste vícero vrstev funkčního oblečení a nezapomeňte na čepici a rukavice.
- Nepodceňujte sluníčko, i když je pod mrakem – vezměte si s sebou opalovací krém a sluneční brýle
- Pro začátek si zajistěte hodiny s instruktorem – úplný začátečník se zraní spíš než jeho byť jen trochu zkušenější kolega.
A co pro svou bezpečnost můžete udělat při konkrétních zimních sportech?
Lyže a snowboard
Na sjezdovku si rozhodně nezapomeňte vzít helmu, telefon a svačinu. Noste jasné barvy a dbejte na správně seřízené vázání. Také jezděte jen na sjezdovkách, které odpovídají vašim schopnostem, a pravidelně odpočívejte.
Brusle
Bruslaři se nejčastěji zraní na nerovném ledu, popřípadě když se s někým srazí nebo pokud spadnou do ledové vody. Snažte se těmto situacím předejít tím, že si místo, kde budete bruslit, pečlivě vyberete.
Sáňky a boby
Bobování je zábavné bez ohledu na věk, tak si ho nenechte zkazit zbytečným zraněním. Ujistěte se, že je vaše vybavení v dobrém stavu – pokud ne, pořiďte si nové. Boby, které se dají řídit, jsou určitě bezpečnější. Také si vyberte ten správný svah, který nekončí na silnici a nejsou na něm kameny a stromy. Při jízdě zbytečně nevystrkujte nohy a ruce ze sáněk či bobu.
Pravidelná fyzická aktivita je pro zdraví nesmírně důležitá a to platí i pro lidi trpící hemofilií. Například proto, že svaly posílené cvičením pak poskytují ochranu před krvácením do kloubů. Kromě toho sportování zlepšuje výdrž, umožní zažít pocit vítězství a posiluje týmového ducha. Proto ani v zimě nevysedávejte doma a vyrazte ven.
(mak)
Zdroj: www.bidmc.org