Diagnózu je důležité znát předem
O svém přenašečství byste ideálně měla vědět, už když plánujete rodičovství, vyhnete se tak nepříjemným zkušenostem. „Při porodu jsem nevěděla, že jsem přenašečka, takže jsem nebyla nijak ‚zajištěna‘. Porod probíhal bez abnormálního krvácení. Jediným příznakem hemofilie po porodu byla velká modřina na hrudníčku novorozeného syna. Bohužel nikdo z lékařů to nereflektoval a neprovedl dostatečná vyšetření,“ vzpomíná přenašečka Silvie z pacientské organizace Hemojunior.
Navíc můžete požádat o prenatální diagnostiku hemofilie u plodu, a psychicky se tak připravit na případný pozitivní výsledek. Vyšetření upozorní lékaře na zvýšená rizika při porodu. Jde však o invazivní metodu spojenou s nebezpečím potratu, které je u plodů s hemofilií relativně vyšší. Porodník a genetik vám poradí, kdy výhody přesné diagnostiky převáží možné riziko. O osobní zkušenosti a rady se s vámi rády podělí i ženy z pacientské organizace Hemojunior: „Těhotenství a porodu se jako přenašečka obávat nemusíte. Stačí, abyste si nechala provést odběr plodové vody, který u malého případně prokáže hemofilii. V Hemojunioru jsem zjistila vše, co jsem potřebovala, abych se mohla co nejlépe rozhodnout. Dnes, s odstupem času a se spoustou informací, které člověku nepovědí ani lékaři, žasnu, že jsem těhotenství chtěla ukončit.“
Co hrozí při porodu?
Hemofilie může u těhotných žen vyvolávat řadu obav a otázek, ale ve spolupráci s lékaři se dá většina potíží vyřešit. Ve 3. trimestru se kontrolují hladiny srážecích faktorů matky, které určí riziko spojené například s:
- lokálním znecitlivěním (tzv. epidurálem) během porodu, při němž může nastat krvácení do páteřního kanálu,
- výrazným poporodním krvácením, které je způsobeno tím, že během těhotenství se mění hladiny srážecích faktorů a s porodem výrazně klesají.
V rodinách se známým výskytem hemofilie je pro porod ideální zvolit specializované centrum, kde je kromě porodníka k dispozici i hematolog a anesteziolog.
Prevence komplikací zahrnuje i aktivní vedení třetí doby porodní (porod placenty), které významně snižuje riziko masivního krvácení při porodu. Zvýšené riziko krvácení ovšem přetrvává i po celou dobu šestinedělí. Obzvlášť v některých méně vyspělých zemích jde o hlavní příčinu úmrtí přenašeček hemofilie. Ani v našich zeměpisných podmínkách se ale nevyplatí riziko krvácení podceňovat.
Péče o novorozence
Pro plod postižený hemofilií je největším rizikem poranění hlavy, které by mohlo způsobit krvácení do mozku. Z toho důvodu je snaha vyhnout se dlouhému porodu nebo použití porodních nástrojů. V případě potřeby je císařský řez pro přenašečky i jejich potomky bezpečný.
Ihned po narození miminka je z pupeční šňůry odebrána krev na kontrolu hladin srážecích faktorů. Do ověření výsledků je u novorozence vhodné vyhnout se injekcím do svalu a všem chirurgickým zákrokům, například obřízce či propíchnutí uší. V doporučení bývá provedení kontrolního ultrazvuku hlavičky pro ujištění, že nedošlo ke krvácení uvnitř lebky, což zažila i přenašečka Kateřina: „Věděla jsem, že čekám hemofilika, tudíž byl porod plánovaný. Lékaři o tom byli informovaní a na situaci připravení. Porod byl veden šetrně a syn byl po porodu odvezen na kontrolní sono hlavičky kvůli hematomu na čele.“
Těhotenství a porodu se jako přenašečka nemusíte obávat, stačí, abyste si vy i lékaři byli vědomi jeho rizik.
(mir)
Zdroje:
Abdul-Kadir R et al. Advances in pregnancy management in carriers of hemophilia. J Appl Hematol 2013; 4 (4): 125–130, doi: 10.4103/1658-5127.127894.
https://www.wfh.org/en/abd/carriers/carriers-labour-and-delivery-en