Když se krev nesráží
Příčinou nedostatku důležitého vitaminu pro srážení krve může být jeho nízký příjem v potravě. Tato situace však v České republice nastává celkem vzácně. Vitamin K je totiž bohatě obsažen v listové zelenině, v olejích, ale také v kuřecím nebo krůtím mase. Určité množství vitaminu tvoří i bakterie tlustého střeva. Průměrná strava nám tudíž zajišťuje dostatečný příjem tohoto důležitého vitaminu. Existují však poruchy zdravotního stavu znemožňující správný příjem a zpracování vitaminu K. Které to jsou?
- Jaterní poruchy,
- poruchy vstřebávání živin ve střevě,
- onemocnění žlučových cest,
- špatné dávkování léku warfarin.
Právě poslední zmíněná možnost je velmi častou příčinou nedostatku vitaminu K. Warfarin patří mezi léky proti srážení krve. Je hojně užívaný pacienty, kterým hrozí krevní sraženiny. Jeho pohyb v organismu je ale velmi složitý a lékařům často činí obtíže odhadnout správné dávkování. Při podávání vyšších dávek tak dochází k výraznému nedostatku faktorů srážení, což způsobuje vznik krvácivých projevů.
Krvácení podobné hemofilii
Vitamin K je v lidském těle zodpovědný za tvorbu faktorů srážení. Při jeho nedostatku tedy logicky dochází ke vzniku krvácivých projevů. Podezřelé je především nepřiměřené krvácení v reakci na malý úraz. Krvácení postihuje kůži, sliznice i hluboké tkáně. Spektrum příznaků může být velmi bohaté a zahrnuje:
- krvácení z nosu,
- tvorbu krevních podlitin,
- krvácení do trávicího a vylučovacího traktu,
- silné menstruační krvácení,
- krvácení z dásní,
- prosakování krve kolem vpichů nebo operačních ran.
Diagnózu určí laboratoř
Klinické příznaky hemofilie a nedostatku vitaminu K mohou zmást nejednoho lékaře. Jasnou odpověď však podají laboratorní testy, které snadno ozřejmí, o jaký stav se jedná. Rozborem vzorku krve a specifickými testy můžeme v současnosti celkem bezpečně určit diagnózu krvácivého onemocnění.
(holi)
Zdroj: emedicine.medscape.com