Nástup koncentrátů koagulačních faktorů vnesl do léčby hemofilie doslova revoluci. S jejich pomocí lze dnes provádět i ty nejsložitější chirurgické výkony. Každá operace je však značným zásahem do organismu i bez hemofilie. Ztížené podmínky lze u hemofilika vyvážit dobrou souhrou operačního týmu, přípravou pacienta a vyloučením všech rizikových faktorů.
Bez srážecích faktorů ani ránu
- Základem přípravy na jakoukoliv operaci nebo invazivní výkon s možností krvácení je aplikace koagulačního faktoru FVIII, který v krvi při hemofilii typu A chybí.
- Při hemofilii je obsah faktorů v plazmě velmi nízký, proto se v dnešní době používají výhradně jejich koncentráty.
- V současné době jsou v ČR k dispozici také nejmodernější preparáty vyráběné rekombinantní technologií, při jejichž přípravě nebyly použity žádné lidské ani zvířecí proteiny, a jsou proto velmi bezpečné.
- Pro výpočet potřebné dávky faktoru se vychází z předpokladu, že jedna jednotka faktoru na kg hmotnosti hemofilika zvýší plazmatickou hladinu faktoru FVIII o 2 %.
- Před plánovaným chirurgickým zákrokem bývá zvykem procentuální vzestup plazmatické hladiny FVIII po aplikaci určitého množství koncentrátu předem ověřit.
- Pro jednotlivé typy krvácení či operací jsou obvykle k dispozici podrobná doporučení s udáním cílové hladiny příslušného faktoru, která umožňují profylaktické podávání před vlastním výkonem.
Strategický plán na scéně
- Pro zdárný průběh operace je nutné celou proceduru předem naplánovat ve spolupráci s odborníky ve spádovém hemofilickém centru.
- Pokud je riziko krvácení příliš vysoké, lékaři plánovaný výkon raději odloží.
- Nezbytným předpokladem úspěšné operace je dokonalá souhra mezi ošetřujícím hematologem, operatérem a anesteziologem a dále zajištění dostatečného množství koncentrátu FVIII v období před zákrokem i po něm.
- Dobrá příprava zahrnuje rovněž kalkulaci potřebné dávky a vyloučení přítomnosti inhibitoru.
- Hladina faktoru FVIII se kontroluje podle rozsahu operace občas i během zákroku a v případě potřeby se doplňuje bolusovou injekcí nebo ve formě infuze.
- Standardní součástí pooperační péče o hemofilika je podávání FVIII až do úplného zhojení, obvykle po dobu jednoho až dvou týdnů, někdy i déle.
Pozor na volně prodejné léky
Po operaci ani před ní by hemofilici neměli užívat žádné léky, které mohou ovlivňovat krevní srážlivost. Jedná se zejména o volně prodejné léky na bolest, ke kterým patří deriváty kyseliny acetylsalicylové, známý aspirin, ale i protizánětlivé léky, jako je třeba ibuprofen. V rámci podpůrné terapie je kontraindikována aplikace nitrosvalových injekcí. Součástí opatření proti krvácení je i fyzikální chlazení, tzv. „ledování“ postiženého místa a v případě zubařských výkonů i podání látek k tlumení krvácení.
S chladnou hlavou
K úspěchu každé operace významně přispívá i osobní pohoda pacienta. Je prokázáno, že pokud ví, co ho čeká, sníží se tím hladina stresu, který je významným faktorem ovlivňujícím mimo jiné třeba vnímání bolesti a délku hojení, což se následně promítá i do procesu rekonvalescence. Nepodceňujte proto psychickou stránku věci, a máte-li nějaké dotazy nebo pochybnosti, svěřte je ošetřujícímu lékaři.
(hkh)
Zdroje:
www.cnhp.registry.cz
www.ahcdo.org.au