Projevy hemofilie plynou z toho, že se krev nesráží, jak by správně měla. Zvýšené riziko krvácení tak většinou provází takto nemocné lidi po celý život. Z poruch srážení krve poté vyvstává i jedna z nejobávanějších komplikací – krvácení do mozkové tkáně.
Projevy nitrolebního krvácení
Ne každému hemofilikovi hrozí vysoké riziko nitrolebního krvácení. Nejvíce ohroženi jsou především jedinci s těžkou formou nemoci. Krvácení do lebky se může projevit náhle, ale také může být celkem dlouhou dobu skryto. Zpozornět byste měli v případě, že se objeví některé z těchto příznaků:
- trvalé bolesti hlavy,
- opakované zvracení,
- ospalost či změna chování,
- náhlá slabost nebo neobratnost končetin,
- ztuhlost a snížená pohyblivost krku,
- dvojité vidění,
- ztráty částí zrakového pole,
- problémy s udržením rovnováhy těla,
- křeče,
- epileptický záchvat.
Nitrolební krvácení může mít i další projevy, které jsou odvozeny od poškození určitých částí mozku. Dá se říci, že bolesti hlavy, zvracení či ospalost provází krvácení ve většině případů. Rozvoj dalších příznaků pak záleží na míře poškození konkrétní části mozku.
Pozor na hlavu!
Kromě léčby hemofilie je důležitá i další prevence, především ochrana hlavy v podobě helmy. Samozřejmě že není nutné nosit helmu při pouhé procházce nebo ji mít při sezení ve školní lavici. Při sportu by pro hemofilika však měla být povinností. Neméně důležité je i vybírání vhodných fyzických aktivit. Například hokej, ragby nebo fotbal a další kontaktní sporty nejsou pro hemofiliky příliš vhodné – nitrolební krvácení totiž rozhodně není banální komplikací. Jedná se o život ohrožující stav, který bývá doprovázen trvalými následky v podobě končetinových obrn, mentálních poruch či trvalých poškození zraku.
(holi)