Poranění hlavy nejčastěji způsobí úder do lebky nebo pád. Příznaky zranění se objeví hned po úrazu nebo se mohou vyvinout kdykoliv během jednoho až čtyř následujících dnů. Sportovní nehody naštěstí většinou nekončí smrtí. Když už se tak stane, bývá hlavní příčinou traumatické (úrazové) poškození, které narušuje normální funkce mozku. Sportovní a rekreační aktivity představují přibližně 20 % všech traumatických poranění mozku u dětí a dospívajících.
Pozor na krvácení!
Krvácivé stavy, jako je hemofilie, zvyšují riziko komplikací vzniklých po poranění hlavy. Krvácení do mozku nebo do struktur kolem něj může být život ohrožující nebo způsobit trvalé poškození nervů. To je důvod, proč každý větší úraz hlavy, krku nebo páteře u hemofilika vyžaduje:
- okamžité podání faktoru,
- vyšetření CT (počítačová tomografie),
- důkladnou prohlídku a celkové zhodnocení stavu lékařem.
Ostražitost se vyplácí
K příznakům závažných poranění hlavy s následným krvácením patří:
- zvracení,
- podrážděnost,
- ospalost,
- bolesti hlavy,
- zmatenost,
- poruchy smyslů (zraku, sluchu, …),
- poruchy řeči a dorozumívání.
Tyto projevy se nemusí objevit hned, ale klidně až několik dní po úrazu.
Rizikové aktivity
Většina odborníků doporučuje lidem s krvácivými chorobami vyhýbat se sportům, jako je:
- fotbal,
- hokej,
- box,
- zápas.
Dokonce i jedna z činností běžně hemofilikům doporučovaných, tedy jízda na kole, představuje riziko v podobě poranění hlavy. Ve skutečnosti je totiž cyklistika jednou z hlavních příčin těchto úrazů. Podle odborníků proto představuje helma důležitou prevenci – chrání před přímou tlakovou silou při pádu z kola. Příliš mnoho dětí i dospělých však stále zbytečně riskuje své životy a tuto ochrannou pomůcku nepoužívá. Podle amerických neurochirurgů by až 85 % poranění hlavy mohlo být zabráněno nošením helmy, která správně padne a při pádu zůstane pevně ukotvená na hlavě.
(hah)
Zdroj:
hemaware.org