Osoby trpící hemofilií mají ve své krvi nedostatek faktoru VIII (hemofilie A) nebo faktoru IX (hemofilie B). Oba tyto faktory jsou nezbytné pro proces srážení krve a při jejich nedostatku se krev nesráží a hrozí pak významné krvácení i při malých úrazech nebo drobných chirurgických výkonech. Lékaři tuto chorobu zatím neumí vyléčit, ale dokážou ji velmi úspěšně léčit a osoby s hemofilií tak mohou žít plnohodnotný život. Základem léčby je dodávání chybějícího srážlivého faktoru.
Léčba v minulosti
Před rokem 1989 byla léčba hemofilie v tehdejším Československu velmi omezená. Koncentráty srážlivých faktorů nebyly k dispozici a užívaly se transfuze plazmy nebo tzv. kryoprecipitátu, který je vyrobený z mražené plazmy a obsahuje velké množství srážlivých faktorů. Léčba se nepodávala preventivně, ale až v případě krvácení. U osob s hemofilií tak opakovaně docházelo k těžkému krvácení, zejména do kloubů, což postupně omezovalo jejich pohyb. V 80. letech svět zachvátila epidemie AIDS – krví přenosné smrtelné choroby. I přes velkou izolaci tehdejšího Československa od okolního světa se nemoc objevila i u nás a několik osob s hemofilií bylo nakaženo právě při léčbě přípravky vyráběnými z lidské krve. Virem HIV se nakazilo skutečně jen několik osob s hemofilií, ale horší situace byla s virem žloutenky typu C, který byl popsán teprve v roce 1989. Chronickou žloutenkou typu C se bohužel nakazilo mnoho osob s hemofilií léčených před rokem 1989 a s touto infekcí se potýkají dosud.
Léčba v současnosti
Po roce 1989 se na českém trhu objevily koncentráty faktorů krevního srážení, které se začaly podávat i profylakticky – jako prevence krvácení. Osoby s hemofilií tak nejsou ohroženi závažným krvácením a mohou žít plnohodnotný život. Velmi se zpřísnil výběr dárců krve a krev prochází mnoha kontrolami a ošetřeními proti přenosu infekčních onemocnění. Od roku 1989 nebyl v naší zemi zaznamenán přenos infekce při léčbě koncentráty faktorů srážení. Budoucí riziko výskytu infekce, kterou dnes neznáme a která bude natolik odolná, že přečká všechny zásahy, kterým je nyní krev vystavena před jejím podáním osobě s hemofilií, samozřejmě existuje vždy. I přesto platí, že je léčba v ČR velmi bezpečná.
Léčba v budoucnosti
Léčbou budoucnosti jsou nejspíše rekombinantní přípravky – látky, které se vyrábějí bez použití lidských tkání, čímž je zcela vyloučen přenos infekce. Tyto přípravky se na český trh dostaly v roce 2006 a zatím je jimi léčeno jen malé množství osob s hemofilií ve speciálních indikacích. Ale právě tímto směrem se bude pravděpodobně moderní léčba hemofilie v budoucnosti ubírat.
(vesa)
Zdroj: www.tribune.cz