Ženy, u kterých je podezření, že mají poruchu krvácivosti nebo jsou přenašečkami některé z dědičných krvácivých chorob (např. hemofilie), by měly před otěhotněním absolvovat několik speciálních vyšetření. Tyto kontroly umožní vhodné poradenství ohledně plánování potomstva i přípravu na možný průběh a další okolnosti týkající se gravidity a porodu.
Více informací znamená výhodu
Odborné konzultace před početím přinášejí několik kladných aspektů.
- Poskytují ženám a jejich rodinám potřebné informace o genetických důsledcích jejich poruchy a možnostech prenatální diagnostiky (soubor metod, které slouží ke stanovení možných onemocnění u doposud nenarozeného jedince).
- Umožňují ženám naplánovat těhotenství a stanovit, jak a kde bude co nejlépe zvládnuto. Odborníci se snaží zahrnout více hledisek a jejich doporučení se týkají očkování, užívání doplňků stravy a event. také možnostmi léčby, pokud je potřebná.
- Budoucím matkám je možné v případě potřeby zajistit i pomoc psychologa a také by jim měla být poskytnuta možnost hovořit s dětským hematologem ohledně péče o dítě s krvácivou chorobou.
- Pomáhají budoucí matky i celé rodiny nasměřovat na pacientskou organizaci, kde mohou získat potřebné praktické informace od zkušenějších rodičů.
Než se narodí
Prenatální diagnostika hraje významnou roli u rodin, o kterých je známo, že někteří jejich členové trpí krvácivou chorobou. Obzvláště důležité je zjistit nositele hemofilie, která ohrožuje především mužské potomky. Při každém těhotenství přenašečky hemofilie existuje 50% pravděpodobnost, že syn bude trpět hemofilií, a 50% možnost, že dcera bude přenašečkou. U těhotenství s rizikem hemofilie u potomka je proto užitečné zjistit už v době těhotenství pohlaví plodu.
(hah)
Zdroj: