Onemocnění hemofilie je zapříčiněno nedostatkem nebo úplnou absencí srážecích faktorů v krvi. To vede k vyšší náchylnosti ke krvácení či k jeho prodloužení, v těžkých případech se dokonce může vyskytnout i krvácení spontánní. Pro hemofilii je typické krvácení do kloubů, nicméně hemofilik může krvácet i na jiných místech na těle. Velkým strašákem je krvácení do oblasti centrálního nervového systému, které sice patří mezi vzácné komplikace, ale může mít dramatický průběh a těžké následky. Proto by měl každý hemofilik i jeho nejbližší znát příznaky a první pomoc při krvácení do mozku.
Krvácení nemusí předcházet úraz
Nejčastějším mechanismem vzniku je úraz. V případě batolat se jedná o různé pády, například ze schodů nebo pohovky, u starších dětí je krvácení do mozku spojeno s nehodami a pády při sportu. S přechodem do dospívání a dospělosti se přidávají pády v opilosti. Rizikové jsou také autonehody.
V některých případech ale může dojít k takzvanému spontánnímu krvácení, kterému nepředchází žádná nehoda. Z toho důvodu se na možnost krvácení do mozku nemusí myslet, a může tak dojít k vážným následkům. Vyskytuje se u těžkých hemofiliků a především u těch s neléčeným nebo nedostatečně léčeným vysokým krevním tlakem v kombinaci s onemocněním tepen.
Možné příznaky krvácení do mozku
Projevy krvácení do oblasti hlavy záleží na zasažené oblasti a závažnosti krvácení. V některých případech se ani nemusí objevit ihned, ale vyvíjejí se postupně několik dní. Proto je nutné hemofilika pečlivě sledovat i několik dní po poranění hlavy, pádu nebo obecně těžkém úrazu a změny tak zachytit včas.
Krvácení způsobuje tlak na mozkovou tkáň, a proto se může projevit například jako:
- přetrvávající bolest hlavy,
- zmatenost a problémy s udržením pozornosti,
- potíže s mluvením,
- únava a ospalost až ztráta vědomí,
- náhlé zvracení,
- dvojité či rozmazané vidění, výpadky zorného pole,
- potíže s chůzí,
- epileptický záchvat či křeče.
Zvláštní kategorií jsou novorozenci s hemofilií. Ti totiž mohou mít jen minimální nebo i žádné symptomy nebo naopak dramatické projevy. Je třeba si dávat pozor na podrážděnost, spavost, nepravidelné dýchání, záchvaty a křeče, zvracení a potíže s krmením. U některých může dojít také ke zvětšení obvodu hlavičky, vzhledem k tomu, že lebeční kosti ještě nejsou zcela pevně srostlé.
První pomoc při krvácení do mozku
Co dělat ve chvíli, kdy na sobě nebo na hemofilikovi v okolí zpozorujete výše zmíněné příznaky? Postup je jednoznačný:
- Aplikujte srážecí faktor. Rodiče hemofiliků, aplikujte ho i v případě, že jste úraz neviděli a jen vám ho nahlásil někdo z okolí – učitel, kamarád, sousedka.
- Kontaktujte hemofilické centrum ohledně dalšího postupu.
- V případě závažných projevů volejte rychlou záchrannou službu.
- Pokud doma nemáte faktor k aplikaci, ihned to oznamte na urgentním příjmu, včetně kontaktu na hemofilické centrum. Je nutné faktor aplikovat co nejdříve po příjezdu do nemocnice.
Srážecí faktory aplikujte i v případě, že si nejste jistí, jestli jde o krvácení do mozku.
Tip: V případě úrazu hlavy nebo závažné nehody je také lepší neužívat léky proti bolesti, mohou totiž zamaskovat časné příznaky krvácení do mozku.
Krvácení do mozku je závažnou komplikací hemofilie, která se objeví ve 2–7 % případů bez ohledu na věk. S rozšířením profylaktické formy léčby jeho výskyt sice klesá, i přesto je potřeba na tuto možnou komplikaci při úrazech a úderech do hlavy myslet a případně rychle jednat.
(jala)
Zdroje:
https://www.hog.org/handbook/article/3/33/head-bleeds
https://www.cnhp.cz/res/file/ke-stazeni/prirucka-pro-dospele-s-hemofilii.pdf
https://hemaware.org/bleeding-disorders-z/head-bleeds-and-hemophilia