Téměř všichni dospělí lidé s hemofilií trpí bolestí v jednom či více kloubech. Jde zvláště o ty velmi namáhané, tedy o kolena, kotníky a lokty. Čím je člověk s touto nemocí starší, tím je pravděpodobnost bolavých kloubů větší – hlavně proto, že v době, kdy tito pacienti byli dětmi, nebyla léčba hemofilie na té úrovni jako dnes.
Hladké fungování
Kloub, to jsou vlastně dvě kosti obklopené kloubním vakem. V tomto vaku je tekutina, která živí chrupavky na vrcholu kloubních hlavic. Chrupavky hlavic v kloubním vaku po sobě při pohybu kloužou a v ideálním případě se díky kloubní tekutině téměř nedotýkají. Tato tzv. synoviální tekutina je tvořena membránou, která je protkána řadou cév. A právě ty mohou u lidí s hemofilií krvácet.
Bolesti a ztuhlost
Když dojde v kloubu ke krvácení, synoviální membrána se snaží krev vstřebat. Tím se v ní ale hromadí železo, což vede k jejímu ztlušťování. A zde je ten háček – čím je tlustší membrána, tím má více cév a tím spíš bude krvácet. Nejčastěji krvácení zasahuje velké klouby, které jsou vystavovány opakujícím se nárazům ze stran. Jde o hlavně o kolena, kotníky a lokty. A jak tato poškození člověka omezují?
- Postupně se dostaví omezení až ztráta pohyblivosti v kloubu.
- Zeslábnou svaly v jeho okolí.
- Objeví se bolestivost kloubu při pohybu a pak i v klidovém stavu.
S léčbou poradí odborník
Pokud se krvácení do stejného kloubu opakuje, dohodněte se se svým lékařem o přesném dalším postupu. Možností je více, a pokud včas vyhledáte pomoc, vyhnete se těm radikálnějším a méně příjemným řešením. Omezit následky krvácení do kloubu lze následovně:
- klidem a omezením zvýšené námahy (tím se zastaví krvácení);
- umístěním končetin výše, čímž se sníží krevní tlak v postiženém místě (je ale třeba volit léky, které neovlivňují krevní srážení);
- užitím nesteroidních protizánětlivých léků, aby se snížil otok;
- fyzioterapií.
Chirurgické možnosti léčby bolavých kloubů jsou:
- odstranění kostních výrůstků z problematické oblasti;
- znehybnění kloubů kvůli jejich veliké bolestivosti;
- výměna kloubu.
(dak)
Zdroj: www.hemophilia.ca