U hemofiliků, obzvláště těch bez profylaxe, se může objevit krvácení do kloubů. Bývá bolestivé a může vést k dlouhodobému zánětu a poškození kloubů. Následkem jsou pak jejich trvalé deformace, osové vychýlení, ztráta pohyblivosti i vznik končetin nestejné délky.
Nejvíce v ohrožení
Kolena, kotníky a lokty bývají hemofilickým krvácením postiženy častěji než ostatní klouby. Tato skutečnost je přičítána dvěma hlavním důvodům. Za prvé se jedná o klouby kladkové, ve kterých je možný pouze pohyb v jednom směru. Oproti nim kyčle a ramena disponují mnohem většími možnostmi, otáčejí se bez nadměrného napětí a do více stran. Tyto kulovité klouby nejsou proto postiženy krvácením tak často jako klouby kladkové. Za druhé nejsou kladkové klouby obklopeny ochrannými svaly. Ty jsou kolem kolen, kotníků a loktů umístěny nad a pod klouby a ve většině případů je zpevňují pouze vazy. Z tohoto důvodu nejsou tak dobře chráněny ze všech stran jako ramena či kyčle, jež jsou zpevněné vrstvami silných svalů ve svém okolí.
Role fyzikální terapie
Nejprve je třeba připomenout, že u lidí s hemofilií se nesmí používat termoterapie. Teplo způsobuje rozšíření krevních cév a zvyšuje průtok krve. K hlavním cílům účinné pomoci u hemofiliků patří podle odborníků postupy shrnuté zkratkou PRICE:
- Protection – ochrana,
- Rest – odpočinek,
- Ice – ledování,
- Compression – stlačení,
- Elevation – vyvýšení.
PRICE spolu s koncentráty srážecích faktorů snižuje otok a poškození tkáně. Pro zachování pevnosti kloubu zpočátku začněte s izometrickým posilováním, pak postupně přejděte na progresivní cvičení. Vyzkoušejte pohyb v bazénu nebo se rozmazlujte ve vířivce. Pro klouby je pobyt ve vodě blahodárný. Vhodná jsou i aerobní cvičení. Pro prevenci nebo snížení postižení kloubů se dále doporučuje nácvik správné chůze, proprioreceptivní trénink nebo nošení ortéz, které poskytují stabilizaci a ochranu.
Cvičení, která mohou přinést úlevu
Zní vám výše uvedené pojmy příliš složitě? Napovíme, jak správně trénink provádět.
Izometrické posilování. Izometrie je metoda, se kterou se setkal téměř každý, jen o tom neví. Jedná se o statické napínání svalu v určité poloze při využití odporu. Při izometrickém posilování vzniká izometrický svalový stah za pomoci odporu, který klade určitá část těla či závaží. Když vyvíjíte tlak proti pevné překážce, stěně nebo stolu, provádíte izometrický cvik. Po dokončení nezapomeňte na krátký odpočinek. Příklad: V sedu na židli zkřižte bérce nohou přes sebe a tlačte zadní nohou vpřed a přední vzad. Tímto jednoduchým cvikem posilujete svalstvo dolních končetin.
Proprioceptivní trénink. Toto cvičení zvyšuje vnímání jednotlivých částí těla a pocitu pohybu (tzv. koordinační schopnosti), které lidský mozek přijímá přes takzvané proprioreceptory. Ty se nacházejí ve svalech, šlachách a kloubech. Jednotlivé cviky se musí provádět v nestabilních situacích, třeba během stání na jedné noze nebo při zavřených očích.
Progresivní svalová relaxace dle Jacobsona. Relaxaci tohoto typu se věnujte 2× denně 10 minut. Vyhraďte si místo a čas, kdy nebudete nikým rušeni. Nejprve napněte své svaly po dobu 10 až 15 sekund, poté se snažte co nejvíce uvolnit a své uvolnění procítit. Příklad: Napněte lýtka, špičky dopředu, paty dozadu a pak uvolněte. Své uvolnění můžete po každém cviku ohodnotit na stupnici od 1 do 10. Uvidíte, že časem bude relaxace účinnější.
Aerobní cvičení. Klasický aerobik rozhodně nepatří k vhodné aktivitě pro hemofilika. Příliš zatěžuje klouby. Zkusit lze spíše aqua aerobik. Pohyb ve vodě nadnáší, neklade tedy na klouby takové nároky a neopotřebovává je. Aqua aerobiku se lze věnovat celoročně v krytých bazénech, ale třeba i na dovolené u moře.
Vybrané aktivity vždy předem konzultujte se svým lékařem a fyzioterapeutem.
(hah)
Zdroje:
www.physiotherapy-treatment.com
www.extraround.cz
www.hanikvolleyball.cz
www.dobrapsychiatrie.cz
www.vylecime.c