#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Když hemofilik potřebuje invalidní vozík

Hemofilie je sice nemocí krevního srážení, v jejím průběhu může ale dojít i k těžkému poškození kloubů a k následné invaliditě. Zajímá vás, za jakých podmínek mají hemofilici nárok na invalidní vozík?
Když hemofilik potřebuje invalidní vozík

Hemofilie je sice nemocí krevního srážení, v jejím průběhu může ale dojít i k těžkému poškození kloubů a k následné invaliditě. Zajímá vás, za jakých podmínek mají hemofilici nárok na invalidní vozík?

Jedním z nepříjemných projevů hemofilie je krvácení do kloubů, často i při sebemenším úrazu. Je-li tento jev opakovaný, ohrožuje hemofiliky vznikem poškození kloubů známým jako hemofilická artropatie. Ta může v těžších případech vést i k neschopnosti kloubem pohybovat a následně k invaliditě. V zájmu pacientů i lékařů je tomuto stavu se vyhnout. V některých případech ale nezbývá jiné řešení než invalidní vozík – ten je pak jedinou možností hemofilika, jak se samostatně pohybovat a nebýt odkázán na pomoc okolí.

Kdo rozhoduje 

Mechanické i elektrické vozíky patří mezi takzvané kompenzační pomůcky.

  • Předepsat je pacientovi může lékař, který zná podrobně jeho zdravotní stav – nejčastěji jde o specialistu z oboru rehabilitačního lékařství, ortopedie nebo vnitřního lékařství.
  • Aby byl vozík uhrazen z prostředků zdravotního pojištění, vyplní navrhující lékař poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku, který musí být následně schválen revizním lékařem zdravotní pojišťovny.
  • Pokud pojišťovna schválí potřebu invalidního vozíku, může být pacientovi zapůjčen. Podmínkou je, aby jeho mentální i tělesné schopnosti odpovídaly zákonu o pohybu na pozemních komunikacích (zákon č. 361/2000 Sb.).

Mechanický, nebo elektrický?

Nárok na mechanický vozík je na určitý čas přiznán pacientům s postižením jedné dolní končetiny (při jeho předání je uveden počet měsíců). Pro nemocné s postižením obou dolních končetin, kdy není možný samostatný pohyb, je vozík určen pro trvalé použití. Nárok na přiznání elektrického vozíku mají pacienti, kteří splňují následující podmínky:

  • Obě dolní končetiny jsou postiženy natolik, že pacient není schopen samostatného pohybu, a zároveň jsou postiženy i horní končetiny, takže dotyčný nemůže ovládat mechanický vozík.
  • Jsou postiženy obě dolní končetiny a současně je přítomno závažné chronické interní onemocnění, které neumožňuje zvýšit fyzickou zátěž.
  • Pacient je schopen samostatně a bezpečně ovládat elektrický vozík v silničním provozu. Součástí žádosti je i vyšetření zraku.

Žádost o přiznání elektrického vozíku podává navrhující lékař, dostane se k příslušnému reviznímu lékaři a definitivně je schválena ústředím zdravotní pojišťovny.

(hak)

Zdroje:
www.vozickari-ostrava.cz

Navštivte také: agenturydomacipece.cz 

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop