Hemofilie je sice nemocí krevního srážení, v jejím průběhu může ale dojít i k těžkému poškození kloubů a k následné invaliditě. Zajímá vás, za jakých podmínek mají hemofilici nárok na invalidní vozík?
Jedním z nepříjemných projevů hemofilie je krvácení do kloubů, často i při sebemenším úrazu. Je-li tento jev opakovaný, ohrožuje hemofiliky vznikem poškození kloubů známým jako hemofilická artropatie. Ta může v těžších případech vést i k neschopnosti kloubem pohybovat a následně k invaliditě. V zájmu pacientů i lékařů je tomuto stavu se vyhnout. V některých případech ale nezbývá jiné řešení než invalidní vozík – ten je pak jedinou možností hemofilika, jak se samostatně pohybovat a nebýt odkázán na pomoc okolí.
Kdo rozhoduje
Mechanické i elektrické vozíky patří mezi takzvané kompenzační pomůcky.
- Předepsat je pacientovi může lékař, který zná podrobně jeho zdravotní stav – nejčastěji jde o specialistu z oboru rehabilitačního lékařství, ortopedie nebo vnitřního lékařství.
- Aby byl vozík uhrazen z prostředků zdravotního pojištění, vyplní navrhující lékař poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku, který musí být následně schválen revizním lékařem zdravotní pojišťovny.
- Pokud pojišťovna schválí potřebu invalidního vozíku, může být pacientovi zapůjčen. Podmínkou je, aby jeho mentální i tělesné schopnosti odpovídaly zákonu o pohybu na pozemních komunikacích (zákon č. 361/2000 Sb.).
Mechanický, nebo elektrický?
Nárok na mechanický vozík je na určitý čas přiznán pacientům s postižením jedné dolní končetiny (při jeho předání je uveden počet měsíců). Pro nemocné s postižením obou dolních končetin, kdy není možný samostatný pohyb, je vozík určen pro trvalé použití. Nárok na přiznání elektrického vozíku mají pacienti, kteří splňují následující podmínky:
- Obě dolní končetiny jsou postiženy natolik, že pacient není schopen samostatného pohybu, a zároveň jsou postiženy i horní končetiny, takže dotyčný nemůže ovládat mechanický vozík.
- Jsou postiženy obě dolní končetiny a současně je přítomno závažné chronické interní onemocnění, které neumožňuje zvýšit fyzickou zátěž.
- Pacient je schopen samostatně a bezpečně ovládat elektrický vozík v silničním provozu. Součástí žádosti je i vyšetření zraku.
Žádost o přiznání elektrického vozíku podává navrhující lékař, dostane se k příslušnému reviznímu lékaři a definitivně je schválena ústředím zdravotní pojišťovny.
(hak)
Zdroje:
www.vozickari-ostrava.cz
Navštivte také: agenturydomacipece.cz