Příznaky nadměrné krvácivosti
Podle zkušenosti lékařů se u žen přenašeček ve srovnání s ženami, které hemofilii nepřenášejí, častěji vyskytuje nadměrné krvácení. Projevuje se nejčastěji v podobě:
- častějšího či výraznějšího krvácení z nosu,
- výrazného menstruačního krvácení,
- větší krvácivosti při chirurgických zákrocích,
- silnějšího poporodního krvácení.
Dokládají to i některé zkušenosti českých přenašeček, které se k tématu vyjádřily prostřednictvím pacientské organizace Hemojunior: „V dětství jsem byla anemická a musela jsem užívat léky,“ svěřila se přenašečka Jana. „Celé dětství jsem byla anemická. Komplikace mívám po trhání zubů, trpím zvýšenou tvorbou modřin i bez předchozí příčiny,“ doplňuje přenašečka Kateřina.
Všechny přenašečky nekrvácí
Většina žen, které nesou na jednom svém chromozomu X mutaci faktoru VIII nebo IX, má hladiny srážecích faktorů v rozmezí od 0,40 do 0,60 IU/ml. Ty se obecně považují za dostačující pro zástavu krvácení. Přibližně 30 % přenašeček hemofilie ale vykazuje nižší hladiny faktoru. Existují však i přenašečky, které krvácejí navzdory tomu, že se jejich hladina faktoru nachází v normálních mezích.
Trpí i klouby
U 14 až 19 % přenašeček hemofilie A se objevuje tzv. hemartróza. Jedná se o krvácení do kloubů s následnou deformací kloubů a snížením jejich pohybového rozsahu. Na základě provedené studie vědci zjistili, že i v případě přenašeček jsou na rentgenových snímcích patrná tato postižení kloubů.
Změny během těhotenství
Hladiny srážecího faktoru se mohou měnit v průběhu těhotenství. U přenašeček hemofilie A se ve třetím trimestru zvyšuje hladina faktoru VIII z průměrně 0,46 IU/ml až na 1,21 IU/ml. U přenašeček hemofilie B se zvyšuje hladina faktoru IX z průměrně 0,31 IU/ml na 0,48 IU/ml. Případné poporodní krvácivé komplikace vedou u přenašeček hemofilie často k chudokrevnosti.
Pokud jste přenašečka a objevují se u vás některé z uvedených příznaků zvýšené krvácivosti, vyhledejte hemofilické centrum a poraďte se s odborníkem, jak následkům krvácení předcházet a jak je léčit.
(hah)
Zdroje: