Další zdravotní komplikace, které se u pacienta vyskytují současně se základním onemocněním, se označují pojmem komorbidity. Jejich výskyt s primárním onemocněním může, ale nemusí přímo souviset. Výrazně však mohou ovlivňovat projevy a prognózu základního onemocnění a tím také kvalitu života pacientů.
Na komorbidity hemofilie lze nahlížet ze dvou úhlů:
- Na jedné straně jsou to potíže, které souvisí s hemofilií jako takovou – např. postižení kloubů nebo postižení ledvin u pacientů s hemofilií a současně s hypertenzí.
- Na druhé straně narůstají u starších pacientů zdravotní komplikace související s věkem, nikoliv přímo s hemofilií, které ale u pacientů s hemofilií vyžadují individuální přístup. Také např. obezita může být nepřímým důsledkem onemocnění, které omezuje pohyblivost pacienta.
Po 30 kontrolujte krevní tlak
Hemofilici, kteří zároveň trpí vysokým krevním tlakem, mají vyšší riziko onemocnění ledvin, až ledvinného selhání ve srovnání s průměrnou populací. U pacientů starších 30 let by měl být pravidelně měřen krevní tlak a v případě potřeby by měla být nasazena léčba jako prevence ischemické choroby srdeční (nedostatečné zásobení srdečního svalu kyslíkem) a krvácení do mozku.
Zůstaňte v pohybu nejen kvůli váze
Procento pacientů s hemofilií s nadváhou se podobá procentu osob s nadváhou v běžné populaci. Některé zdroje uvádějí, že je nadváha a obezita u pacientů s hemofilií častější. Možným vysvětlením je obava z případného zranění a krvácení při sportu a následná nižší motivace k pohybu. Pravidelná fyzická aktivita je ale pro pacienty s hemofilii zásadní – kromě snížení rizika vzniku obezity zlepšuje také celkový stav kloubů a snižuje riziko ortopedických potíží ve vyšším věku.
Prevence rakoviny a její specifika
Výskyt nádorových onemocnění se u pacientů s hemofilií neliší od běžné populace, existují u nich ale některá specifika v prevenci a případné léčbě nádorového onemocnění. U některých invazivních vyšetření, která mohou pomoci v časné diagnóze nádoru (např. biopsie – odběr části nádorové tkáně pro bližší vyšetření), je potřebné myslet na riziko krvácení a poskytnout adekvátní profylaxi.
Jistým úskalím může být záměna případných varovných známek možného nádorového onemocnění za příznak související s hemofilií. Například nevysvětlitelná hematurie – krev v moči – by nejenom u staršího pacienta měla vždy vést k bližšímu vyšetření s cílem vyloučit nádor ledvin, močového měchýře nebo jiného orgánu z urogenitálního (močopohlavního) ústrojí. U hemofilika hrozí podcenění tohoto symptomu. Nádory se někdy můžou projevit právě poruchami srážlivosti, které mohou být u pacientů s hemofilií zastřeny jejich primárním onemocněním.
Stěžejní jsou proto mezioborová péče lékařů a individuální přístup k pacientovi.
(alz)
Zdroje: