#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Jak šel čas s léčbou hemofilie

Od nepaměti existovali lidé, kteří trpěli nadměrným krvácením. Z historických pramenů víme, že jejich život byl většinou kratší, než bylo v dané době obvyklé. To už díky výsledkům moderní vědy neplatí a většina hemofiliků obývajících civilizovaný svět žije dlouho a aktivně.
Jak šel čas s léčbou hemofilie

Na počátku 20. století neexistoval žádný způsob, jak skladovat krev. Lidé s hemofilií, kteří potřebovali transfuzi, dostávali plnou čerstvou krev od některého z členů rodiny. Průměrná doba dožití u nich byla 13 let.

V roce 1926 američtí lékaři zjistili, že kromě transfuze plné krve hemofilici dobře reagují i na podání samotné plazmy. Plazma je krev zbavená krevních buněk. Tehdejší lékaři ji podávali hned, jakmile člověk s hemofilií začal samovolně krvácet do kloubů a svalů.

Do konce 50. let 20. století byla k transfuzím v nemocnicích používána zmražená plazma. Tato plazma obsahovala pouze malé množství srážecích faktorů. Proto bylo nutné, aby hemofilici dostávali obrovské objemy plazmy. Mnoho dětí, které zažily těžkou krvácivou příhodu, zůstalo invalidních. Nitrolební krvácení končívalo smrtí. Ještě v roce 1960 se hemofilici průměrně dožívali méně než 20 let.

Revoluce v léčbě – koncentráty srážecích faktorů

V roce 1964 popsal britský hematolog Robert MacFarlane proces srážení krve a úlohu jednotlivých srážecích faktorů. A v roce 1968 byl k dispozici první koncentrát faktoru VIII.

V 70. letech 20. století se práškové koncentráty obsahující faktory VIII a IX staly běžně dostupnými, což znamenalo revoluci v péči o osoby trpící hemofilií. Tyto koncentráty mohli mít hemofilici uloženy doma, sami si podávali infuze a netrávili už tolik času docházením do nemocnice.

Čím dál bezpečnější a účinnější

HIV, původce smrtelné choroby AIDS, se přenáší krví, a tedy i krevními produkty používanými při léčbě hemofilie. Potvrdilo se to v 80. letech 20. století. Přibližně polovina hemofiliků v USA se touto cestou HIV nakazila a tisíce jich zemřely. Prostřednictvím nakažených koncentrátů faktoru se přenášela také hepatitida (žloutenka) typu C, která poškozuje játra.

V 90. letech začaly být podávané faktory bezpečnější. Vědci vyvinuli metody, jak odhalit přítomnost virů a vyloučit riziko nákazy. Dalším pokrokem byly faktory vyrobené pomocí tzv. rekombinantních technologií, tzn. faktory, které nepocházejí z lidské plazmy.

Změnil se také celkový přístup k léčbě. Zatímco dříve se pouze „hasil požár“ – tzn. pacient dostával léčbu až po krvácení, dnes se stále více prosazuje profylaktický přístup a je snaha krvácení předcházet (tím ochránit především klouby hemofilika a umožnit mu plnohodnotný a kvalitní život). Léčba se začala „šít na míru“.

A budoucnost? V roce 2013 američtí vědci zahájili pokusy s genovou léčbou hemofilie. Pokrok zkrátka nelze zastavit.

(hah)

Zdroj:
www.hemophilia.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop