Místo cesty do nemocnice návštěva sestřičky
Aplikovat si preventivní profylaktickou léčbu může být zejména v počátku pro některé hemofiliky nebo jejich blízké náročné. A samostatnost při aplikaci ovlivňují také další okolnosti, jako operace, úraz nebo ztížený žilní přístup. V podobných chvílích není nezbytné vydávat se do zdravotnického zařízení, pomoci mohou vyškolené sestry z agentur domácí zdravotní péče, které vás navštíví doma a zajistí potřebné výkony. Ošetření v domácím prostředí má pozitivní vliv na psychiku pacienta (i jeho rodinných příslušníků), nabízí možnost individualizovat přístup jeho potřebám a současně poskytuje větší prostor pro vzájemnou komunikaci. Pro pacienty a jejich rodiny je také daleko praktičtější než situace, kdy musejí dojíždět do zdravotnického zařízení. Tyto faktory pak přispívají k lepšímu zvládání léčebného procesu.
Děti ošetření v domácím prostředí lépe snášejí
Výhody ošetření v domácím prostředí oceňují zejména rodiny malých hemofiliků. Dlouholeté zkušenosti s činností agentur domácí zdravotní péče má i Veronika Čepeláková, sestra hematologické ambulance na Klinice dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol. „Rodičům malých hemofiliků agentury domácí péče pomáhají s intravenózní aplikací léku. U nás na hematologii rodiče zaučujeme, aby dětem doma sami dokázali lék aplikovat. Agentury domácí péče pak mohou k rodině docházet a s aplikací asistovat po dobu, než rodiče získají potřebnou sebejistotu,“ říká Veronika Čepeláková. Zkušená zdravotní sestra doporučuje využít služeb agentury zejména v případě, kdy mají děti špatný žilní přístup, a rodiče proto nedokážou sami aplikovat lék, kdežto dostupná agentura je schopná tento úkon zajistit. „Ze zkušeností v rámci naší dětské hematologické ambulance mohu říci, že agentury domácí zdravotní péče řeší zejména plánované úkony, tedy preventivní podání léku. Většinou nejsou schopné zajistit péči akutní, například dojde-li nečekaně ke krvácení,“ dodává Veronika Čepeláková.
Péči předepisuje lékař, hradí ji pojišťovna
Domácí péče je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Poukaz na služby agentury domácí zdravotní péče pacientům vydává praktický lékař, v případě hemofiliků většinou na doporučení hematologa. Nárok na ošetření v domácím prostředí může indikovat také odborný lékař po hospitalizaci v nemocnici, ale pouze na 14 dní. Ošetřující lékař také stanovuje frekvenci a rozsah výkonů. Pacienty pak doma navštěvují kvalifikované zdravotní sestry, které jim poskytují předepsanou péči. Zaznamenávání jednotlivých dávek léku a předávání informací hematologovi mohou pacientům a ošetřovatelům ulehčit speciální mobilní aplikace, například MyPKFiT.
Tato aplikace hemofilikům, případně jejich rodičům, pomáhá vypočítat aktuální hladinu faktoru VIII v krvi. Díky těmto informacím si pacienti mohou uzpůsobit různé sportovní i jiné aktivity a tím zlepšit kvalitu svého života. V důsledku lepšího přehledu o léčbě a představě o působení léku v těle se také hemofilici a jejich blízcí snáze s nemocí sžijí.
„Obecně aplikace mají smysl a dokážou ušetřit práci zdravotníkům i ošetřovaným osobám. I v případě elektronických pomůcek je však důležité, aby údaje byly zadávány zodpovědně a pravidelně. Data získaná z aplikací pak mohou být i oficiální součástí dokumentace pacienta,“ říká Veronika Čepeláková, sestra 2. LF UK a FN Motol.
Kde hledat kontakty na agentury?
Pacientům s hemofilií pomáhají sestry v domácím prostředí nejen s profylaxí, ale také s ošetřením žilních vstupů, rehabilitací a dalšími úkony, které vyžaduje jejich aktuální zdravotní stav. Vhodnou agenturu většinou doporučí ošetřující hematolog nebo pacientská organizace (Český svaz hemofiliků, Hemojunior). Seznamy agentur domácí péče, které zvládnou zajistit péči o hemofilické pacienty, jsou k dispozici také na specializovaných internetových stránkách, například https://www.agenturydomacipece.cz/.
(nik)
Zdroje: