Přestože pro hemofilii je nejvíce typické krvácení do svalů a kloubů, může při této dědičné nemoci dojít i k nebezpečnému krvácení do dalších částí těla. Jak poznat, že došlo ke krvácení do trávicí trubice a jaká je v tomto případě první pomoc?
Únik krve do trávicího traktu může být známkou různě závažných problémů v rámci zažívací trubice. Nejčastější jsou žaludeční vředy nebo hemoroidy, krvácení ale může být i známkou vážnějšího problému, jakým je například rakovina tlustého střeva a konečníku. U hemofiliků a osob s dalšími poruchami krevní srážlivosti je však pravděpodobnost krvácení zvýšená i v případě, že je trávicí trakt jinak v pořádku.
Jak poznat krvácení do trávicího systému
Podle příznaků, jakými se problém ohlásí, je možné poznat, zda ke krvácení došlo v horní, nebo dolní části trávicí trubice:
Krvácení z jícnu, žaludku a dvanáctníku se projeví:
- zvracením jasně červené krve,
- zvratky, které vypadají jako kávová sedlina,
- černou mazlavou stolicí,
- příměsí krve ve stolici.
Oproti tomu při krvácení ze spodní části tenkého střeva, tlustého střeva a konečníku se objeví:
- stolice obalená jasně červenou krví,
- tmavší krev smíšená se stolicí.
Je únik krve náhlý, nebo dlouhodobý?
Chronického (dlouhodobého) krvácení si pacient ani nemusí všimnout, vlivem ztráty krve ale vzniká chudokrevnost, dotyčný může být bledý, unavený a snadno se i při menší námaze zadýchá.
Akutní (náhlé) krvácení je závažným stavem, kdy je dotyčný ohrožen velkou ztrátou krve a rozvojem šoku. Dochází k:
- poklesu krevního tlaku,
- zrychlení srdečního rytmu,
- pocitu dechové tísně, dušnosti,
- slabosti, točení hlavy a mdlobám,
- křečovitým bolestem břicha.
V akutních případech je nutné přivolat rychlou záchrannou službu, před jejím příjezdem nesmí pacient nic pít ani jíst a při mdlobách je dobré jej položit na záda se zvednutými dolními končetinami. Lékařská pomoc pak zahrnuje podání infuzí (při těžkém krvácení i krevních transfuzí) proti poklesu krevního tlaku a endoskopické zastavení krvácení. U hemofiliků je součástí léčby i podání chybějících faktorů krevní srážlivosti.
(hak)
Zdroj: digestive.niddk.nih.gov