Pro případ krvácení by u sebe hemofilici měli mít vždy několik důležitých věcí. Jedná se především o:
- vybavení nutné k poskytnutí první pomoci,
- lékařskou zprávu a potřebný počet balení faktoru srážení,
- substituční produkt a pomůcky pro jeho aplikaci,
- léky proti bolesti,
- dokumenty týkající se přepravy preparátů a infuzního materiálu,
- kontaktní údaje na hemofilické centrum v cílové destinaci,
- průkaz hemofilika.
Udělejte si místo
Lékárničku první pomoci je vhodné vybavit již před cestou, protože v cizích zemích nemusí být léky dostupné nebo mohou být velmi drahé. Preparáty, které užíváte pravidelně, si raději přibalte ve větším množství, než je na první pohled potřeba. Je dobré mít s sebou pro všechny případy i odpovídající množství balení koncentrátu srážecího faktoru, zejména předpis na srážecí faktor. Obsah zavazadla s léky se samozřejmě liší podle cílové destinace, délky pobytu i plánovaných aktivit. Pro lepší představu by se mohlo jednat o následující pomůcky:
- faktor srážení,
- infuzní materiál,
- dezinfekční prostředek,
- gázové polštářky,
- sterilní obvazy,
- náplasti,
- nůžky,
- pinzetu,
- gumové rukavice,
- nádobu na ostré nástroje (např. jehly),
- teploměr,
- léky proti bolesti a horečce,
- přípravky proti trávicím obtížím,
- nosní a oční kapky,
- léky na alergii,
- preparáty proti bolesti v krku.
Nevhodné léky
Některé přípravky mohou způsobit krvácení, tudíž by se ve vybavení cestovní lékárničky vůbec neměly objevit. O které se jedná?
- Některé léky proti bolesti a zánětu. Funkci krevních destiček ovlivňují zejména acetylsalicylová kyselina (aspirin) a nesteroidní antiflogistika, například ibuprofen, diklofenak, ketoprofen, meloxikam a další.
- Antidepresiva. Některé typy antidepresiv, mezi něž patří moderní preparáty sertralin, fluoxetin nebo citalopram, mohou taktéž způsobit vznik krvácení. Nicméně v nízkých dávkách jsou použitelné i u hemofiliků.
- Přípravky na ředění krve. Často užívané léky proti srážlivosti, jako jsou warfarin či klopidogrel, jsou pro hemofiliky většinou nevhodné, nedoporučí-li jim je jejich hematolog.
- Přírodní potravinové doplňky. Výrobky obsahující ginkgo bilobu, velké množství česneku, ženšen, kopretinu řimbabu, vrbovou kůru a bylinku serenou plazivou zvyšují riziko krvácení, a tudíž není vhodné je užívat. V rámci potravinových doplňků je také lepší vyvarovat se zázvoru ve vysokých koncentracích, užívání přírodního či sušeného zázvoru je ale jinak všeobecně považováno za bezpečné. Podobně to platí například i při konzumaci česneku.
(holi)
Zdroje:
www.stepsforliving.hemophilia.org
www.hemaware.org
https://uihc.org/health-topics/bleeding-disorders-and-naturalherbal-medicines
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4619316/