Celá třída už je nedočkavá. Venku je nádherné počasí, a tak se všechny děti těší na tělocvik. Jeden žák však smutně sedí v lavici. Je totiž hemofilik a rodiče mu cvičit zakázali. Kvůli přílišným obavám však někdy mohou dospělí svému dítěti spíše ublížit.
Pohyb svědčí všem
Cvičit, nebo necvičit? Odpověď zní jednoznačně: cvičit! V jednotlivých případech však o možnostech tělesné aktivity pro malé hemofiliky rozhodují ošetřující lékaři. Ti sice někdy mohou pohyb zakázat, většinou však platí, že jsou-li hodiny tělocviku bezpečné, přinášejí dětem s touto poruchou mnoho prospěšného:
- Pravidelná aktivita pomáhá budovat pevné kosti, svaly a klouby.
- Zlepšuje sebeúctu, sebevědomí a učí děti práci v týmu.
- Pohyb také zvyšuje „hodný“ cholesterol i hladinu energie, s čímž souvisí i lepší studijní výsledky.
- Cvičením dochází k úbytku nadbytečných kilogramů a ke zlepšení nálady.
- V dlouhodobějším měřítku se snižuje riziko vzniku spontánního krvácení, vysokého krevního tlaku, cévní mozkové příhody, cukrovky či rakoviny tlustého střeva.
Spolupráce školy a rodičů
Tělesná výchova hemofilikům bezesporu prospívá. Avšak je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Obzvláště u malých dětí může dojít ke zranění.
- Při výběru vhodných tělesných aktivit je tedy důležitá spolupráce školy, rodičů a lékařů.
- Učitelé tělocviku by měli být poučeni o základech první pomoci při vzniku krvácení.
- V případě zranění by malý hemofilik neměl cvičit, začít by měl až po úplném uzdravení.
Hemofilici jsou bohužel často zbytečně vyřazeni z mnohých tělesných aktivit, hlavně kvůli obavám z neznalosti krvácivého onemocnění. Tím prožívají značnou psychickou újmu a mají problém zapadnout do školního kolektivu.
Vhodný výběr
S krvácivým onemocněním se často dá dosáhnout vrcholu i v profesionálním sportu. Základem je však správná volba fyzické aktivity. Může se to zdát nepravděpodobné, ale výběr je celkem pestrý:
- K vhodným sportům patří jízda na kole, frisbee, turistika, plavání, procházky, běh, různá bezkontaktní fyzická cvičení a rozcvičky.
- Naopak mezi nebezpečné aktivity pro hemofiliky lze zařadit většinu kolektivních sportů, jako jsou kopaná, hokej či házená, o bojových sportech nemluvě.
S určitou opatrností se tedy může malý hemofilik věnovat většině sportů. Vždy záleží na domluvě s celou třídou s tím, že všichni musí na svého kamaráda „dávat pozor“.
(holi)