V minulosti se někteří lékaři domnívali, že nedostatek faktoru VIII u hemofiliků může působit jako ochrana před kardiovaskulárními nemocemi. Ty se však jak u zdravých lidí, tak u jedinců s hemofilií vyskytují stále častěji. Existuje tedy nějaká možnost obrany?
Kdo je v ohrožení
Počty kardiovaskulárních onemocnění se v celé populaci zvyšují. Jde především o infarkt myokardu, cévní mozkovou příhodu neboli mrtvici a ischemickou chorobu dolních končetin. Ve hře je celá řada rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost těchto onemocnění.
- Rizikovou skupinou jsou muži nad 50 let.
- U žen dochází ke zvýšení nebezpečí po menopauze.
- Kardiovaskulární choroby hrozí též u kuřáků a obézních jedinců.
- Ohroženi jsou i lidé s vysokým cholesterolem a s cukrovkou.
Nepotvrzené teze
Velký význam pro rozvoj infarktu či mrtvice má zvýšená srážlivost krve – rizikové jsou především tzv. prokoagulační stavy. Proto nejspíše vznikly názory, že nedostatek faktorů srážlivosti a z toho plynoucí snížená srážlivost krve mohou hemofiliky před kardiovaskulárními příhodami (a před uzávěrem cév krevní sraženinou) chránit. Jde ale často o údaje ze studií starých celá desetiletí, které nebyly v současnosti potvrzeny.
Myslete na prevenci
Hemofilici by proto raději neměli očekávat, že je jejich nemoc ochrání před infarktem. Lepší je věnovat pozornost zdraví svého srdce a cév jako každý jiný. Důležité je také mít se na pozoru zejména po častém a/nebo vysoce dávkovaném podávání chybějících faktorů srážlivosti nebo při užívání léků na léčbu hemofilie s inhibitory. A na co byste měli dbát především?
- Na dostatek fyzické aktivity.
- Udržovat si přiměřenou tělesnou hmotnost.
- Držet dietu s nízkým obsahem cholesterolu a tuků.
- Nekouřit.
Pod dohledem
V dalších krocích vám pomůže i váš lékař:
- Bude kontrolovat hladinu cholesterolu.
- U cukrovkářů se bude snažit o udržení normální hladiny cukru v krvi.
- Bude dohlížet na krevní tlak.
Pokud máte podezření, nechte si srdce raději vyšetřit odborníkem. U hemofilie existují v léčbě kardiovaskulárních nemocí odlišnosti (mimo jiné při "ředění" krve nebo při angiografii a zavádění stentů), proto vždy upozorněte lékaře na to, že máte hemofilii.
(hak)
Zdroj: www.thereforyou.com