#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Hemofilie je pouze jedním z krvácivých onemocnění

Hemofilie patří mezi takzvané krvácivé choroby. Ty svého nositele ohrožují vysokým rizikem krvácení, včetně krvácení do vnitřních orgánů.
Hemofilie je pouze jedním z krvácivých onemocnění

Hemofilie patří mezi takzvané krvácivé choroby. Ty svého nositele ohrožují vysokým rizikem krvácení, včetně krvácení do vnitřních orgánů. Jak vlastně srážení krve funguje a které jiné formy krvácivých onemocnění ještě existují?

Jak se sráží krev

Při poškození stěny cévy se v místě defektu okamžitě tvoří sraženina, odborně popisovaná jako primární trombus. Ta je tvořena převážně z krevních destiček. Většinou jsou do ní zavzaty i červené krvinky, a nazývá se tedy "červený trombus". Teprve pak dochází k vlastnímu srážení krve (koagulaci), při kterém hrají hlavní roli v krvi obsažené enzymy – koagulační faktory. Jejich úkolem je dát vzniknout pevné síti z bílkoviny fibrinu, která prvotní trombus protká a zpevní do té míry, že se na svém místě udrží do doby zhojení defektu.

Cévní stěna, krevní destičky a srážlivé faktory

Poruchy srážlivosti krve dělí odborníci na dvě skupiny:

  1. První představuje tendence ke zvýšenému srážení krve, která vede k častému vzniku trombóz s vysokým rizikem cévních příhod, včetně hluboké žilní trombózy, plicní embolie či infarktu myokardu.
  2. Ta druhá je dána naopak nedostatečným srážením krve.

Za častým krvácením pak může stát:

  • Porucha stěny cév, tzv. vaskulopatie, a to například kvůli nedostatku vitaminu C. Některé z vaskulopatií jsou rovněž vrozené.
  • Nedostatek počtu či porucha funkce krevních destiček.
  • Snížená hladina či nefunkčnost koagulačních (srážlivých) faktorů, kam patří právě hemofilie.

Varovná znamení

Jestli trpíte některou z krvácivých chorob, to mohou napovědět následující příznaky:

  • snadno vytvořitelné zhmožděniny, modřiny,
  • krvácející dásně,
  • silné menstruační krvácení,
  • nevysvětlitelné a opakované krvácení z nosu,
  • nepřiměřené krvácení z drobného poranění nebo po běžném stomatologickém zákroku.

Pokud máte na některou z krvácivých chorob byť sebemenší podezření, neváhejte navštívit lékaře. Ten pomůže s ozřejměním situace a započne přiměřenou léčbu.

(veri)

Zdroj: www.hematology.org

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop