1. Bez krému ani krok
Zásada číslo jedna zní: Vždy se namažte opalovacím přípravkem. Nezáleží přitom tolik na jeho ochranném faktoru jako na tom, abyste se natřeli opravdu všude včetně rtů, očních víček a uší. Hlavní je však mazat se často. U dětí jsou doporučovány krémy s ochranným faktorem alespoň 30, dospělí si vystačí s „patnáctkou“. Vybírejte ale přípravek s širokým spektrem účinku, který chrání před UVA i UVB paprsky, a po vykoupání ho použijte vždy znovu.
2. Úkryt před paprsky
Přímému slunci se raději vyhýbejte. I ve stínu se můžete krásně opálit a nebude vás potom bolet hlava ani spálená kůže. Pokud se pohybujete v místech, kde žádný stín není, například na lodi nebo na výletě, snažte se kůži co nejvíce schovat před slunečními paprsky. Ne nadarmo jsou pouštní beduíni celí zahalení – chrání se tak před UV zářením. Vy samozřejmě nemusíte nosit černý hábit a turban, ale na pokrývku hlavy a přikrytá ramena nikdy nezapomínejte. Samozřejmostí jsou kvalitní sluneční brýle.
3. Dopřejte si siestu
Připravte si balíček se všemi potřebami pro ochranu proti slunci. Krém, klobouk, sluneční brýle a tyčinka na rty se mohou hodit kdykoliv a kdekoliv. Nikdy nevíte, jestli se váš pobyt na slunci nečekaně neprotáhne. Zvláště v hodinách, kdy má záření největší sílu, což je mezi desátou ráno a třetí odpoledne, je dobré mít vše při ruce. Zde si lze vzít příklad pro změnu ze Španělů či Italů. Dobře vědí, kdy je lepší zůstat v příjemném chladu doma a raději ven moc nechodit. Proto v těchto hodinách v jižních oblastech na ulici mnoho místních nepotkáte. Přidejte se k nim a užijte si svou malou siestu. Jste přece na dovolené.
(jez)
Zdroj:
www.hemophiliafed.org