#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Duševní pohodu i fyzičku udržíte cvičením

Být aktivní je pro lidi s hemofilií velmi důležité. Veškeré těžkosti a potíže spojené s poruchou krevní srážlivosti a její léčbou se třeba i jen lehce trénovanému organismu snášejí lépe. Zásadní je však výběr správné činnosti.
Duševní pohodu i fyzičku udržíte cvičením

Výhody cvičení jsou obecně známé. U lidí s hemofilií se benefity v podstatě neliší. Pohybové aktivity:

  • pomáhají udržovat optimální tělesnou hmotnost,
  • podporují vytrvalost,
  • posilují kosterní svalstvo. 

V případě osob s hemofilií má cvičení ještě zvláštní význam v tom, že pomáhá v ochraně před krvácením. To je důvod, proč je pro hemofiliky pravidelný pohyb životně důležitý.

Tělo v kondici 

  • Silné a pružné svaly. Pravidelnou fyzickou aktivitou se podporuje svalová síla a pružnost. Pozitivní účinek posilování se přenáší i na klouby, konkrétně pomáhá v předcházení krvácení a poškození kloubů.
  • Celková pohoda. Cvičení je výborným nástrojem na potlačení únavy. Podporuje celkovou kondici organismu a člověk se cítí fit a plný energie. Pohyb je i skvělým způsobem, jak se zbavit stresu a uvolnit mysl.
  • Správná váha. Kila navíc, nebo dokonce obezita působí na klouby nepřiměřeným tlakem, což je poškozuje. Hubnutím se tento tlak snižuje. Tělesná hmotnost nabývá na významu zejména tím, jak člověk stárne. S věkem se totiž klouby postupně opotřebovávají a nadměrná zátěž tento proces jen podporuje.
  • Rovnováha a koordinace. Svaly řídí fungování kloubů. Lepší spolupráce mezi klouby a svaly zajistí kvalitnější pohyb a výsledkem je jistější stabilita i koordinace těla.
  • Sebeúcta a sebejistota. Sport nebo jiná pravidelná aktivita může pomoci zvýšit sebevědomí. Navíc svým způsobem ovlivňuje i začlenění člověka do společnosti.

Není pochyb o tom, že pravidelné cvičení pozitivně ovlivňuje tělo jak na úrovni fyzické, tak i psychické a sociální. A jaké aktivity jsou pro hemofiliky vhodné? Lékaři doporučují plavání, stolní tenis, chůzi, rybaření, tancování, badminton, plachtění, golf, bowling a jízdu na kole.

(ave)

Zdroj: http://livingwithhemophilia.ca/managing/fitness-exercise.php

 

Novinky

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Fyzioterapie pro hemofiliky – instruktážní brožurka obsahuje preventivní cvičení i cviky po krvácení či operaci

Zkušenosti posledních let jasně dokazují, že péče o jedince s hemofilií musí být komplexní. Tedy nezahrnuje pouze podávání léčivých přípravků, tzv. antihemofilik, ale také prvky fyzioterapie a rehabilitace. Správně vedené cvičení nejen urychlí a usnadní hojení při krvácení, ale je zásadní i při jeho prevenci. Nová brožurka pro hemofiliky nabízí názorné příklady cviků určených jak pro dospělé, tak i pro děti.
26. 3. 2024
Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Brožurka o přenašečkách je určena nejen jim a jejich blízkým, ale i zdravotníkům

Po delší době plánování a příprav se nám nedávno podařilo vydat brožurku O přenašečství hemofilie. Je to vůbec první takto ucelený česky psaný edukační materiál, jehož cílem bylo shrnout danou problematiku – se všemi jejími projevy a důsledky. Na přípravě této brožury spolupracovala řada lékařů, zpracovala ji naše společnosti MeDitorial a iniciovali ji zástupci pacientských organizací, zejména pak předsedkyně společnosti Hemojunior a zároveň přenašečka hemofilie Kateřina Altmanová. Tématu přenašečství i brožurce se věnujeme i v následujícím rozhovoru s ní.
26. 3. 2024
Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Čeká vás zavedení portu? Přečtěte si o podrobnostech

Port je malá podkožní komůrka, která dokáže výrazně usnadnit život celé řadě pacientů včetně hemofiliků.¹'² Pomocí portu se do žilního systému aplikují nitrožilní léky, a odpadá tak hledání vhodné žíly či její opakované napichování.³ Svoji funkci může plnit až několik let a péči o něj se dá snadno naučit.³ Jak takové zavedení portu probíhá, pro koho se hodí a na co si dát pozor?
12. 2. 2024
Video: Nedovedu si představit život bez  hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Video: Nedovedu si představit život bez hudby, říká hemofilik Bedřich Smrčka

Bedřich Smrčka zasvětil téměř celý svůj život hudbě. Dlouhá léta vyučoval hře na žesťové nástroje na základní umělecké škole a také založil a vede dvě dixielandové kapely. S jedním z těchto hudebních těles pravidelně cestuje po světě, kromě Evropy opakovaně zamířil i na jazzové festivaly do zámoří – do Spojených Států, do Austrálie, na Nový Zéland. Do jaké míry mu jeho profesi a koníček zároveň komplikovalo závažné onemocnění hemofilie? Jak se zvládá vyrovnat s nemocí nyní a jak to bylo v jeho dětství? A jakým dalším aktivitám se 66letý hudebník věnuje? Podívejte se na nový poutavý pacientský příběh z cyklu Jak se žije s hemofilií. (lek)
5. 2. 2024

Naši partneři

Pokud jste na těchto stránkách nenalezli vše, co jste hledali, zkuste se obrátit na pacientské organizace. Hemofilikům a jejich rodinám nabízí poradenství, pomoc i členství ve své komunitě.

Český svaz hemofiliků

Český svaz hemofiliků
drop drop drop