Každé chronické onemocnění dítě svým způsobem odlišuje od jeho vrstevníků a ovlivňuje jeho schopnost začlenit se do kolektivu. Platí to také pro hemofilii. Pochopitelně každé dítě je jiné a zkušenosti různých rodičů se mohou lišit, skupina odborníků se však nedávno pokusila ve své studii odpovědět na otázku uvedenou v nadpise co nejvíce „objektivně“.
Hemofilie vedle obezity a rakoviny
Zmiňovaná studie se nezabývala jen dětmi s hemofilií, ale například i dětmi s diabetem, astmatem, rakovinou nebo „jen“ obezitou. Z jejích výsledků vyplynulo, že nejvíce sociální dovednosti dětí poškozují neurologická onemocnění, jako je například epilepsie, a kupodivu značně negativní vliv měla také velmi rozšířená obezita. Hematologická onemocnění včetně hemofilie se se svým vlivem na sociální dovednosti dětí zařadila zhruba doprostřed.
Důležité pro celý život
Podle mínění odborníků ovlivňuje chronické onemocnění sociální dovednosti dítěte především proto, že mu umožňuje méně sociálních kontaktů, snižuje jeho fyzickou zdatnost a částečně ho vyděluje z kolektivu. Přitom vytvoření pozitivních vztahů s vrstevníky je důležitá součást vývoje v dětském věku, která ovlivňuje sociální interakce v dalším životě. To by si měli uvědomit především rodiče a pomoci svým dětem co nejvíce s postupným osamostatněním a začleněním se do skupiny svých vrstevníků.
Úkoly pro rodiče
- Rodiče chlapců s hemofilií musí chápat, že ve školním věku a adolescenci je pro jejich děti velmi důležité mínění jejich vrstevníků a začlenění se do kolektivu. Starší děti často nechtějí, aby jejich okolí o jejich onemocnění vědělo, protože nechtějí být „jiní“.
- Z toho důvodu může dítě odmítat dodržovat léčbu. Rodiče by měli být schopni pravdivě a bez přehánění vysvětlit, jaké jsou důsledky přerušení léčby. Postupně s věkem má dítě začít přebírat za svou léčbu stále větší odpovědnost.
- Je důležité najít správnou míru rodičovského dohledu a nezávislosti dítěte. Přehnané ochranářství je špatné stejně jako úplná svoboda, která se může trvale podepsat na zdravotním stavu dítěte.
(vek)
Zdroj: www.medscape.com