Podle lékařů z Centra hematologie a onkologie v Tabrizu (Írán) je výskyt psychických chorob u hemofiliků často až několikanásobně vyšší než ve zbývající populaci. Z podstatné části za to může sama nemoc a všechny potíže a starosti, co s sebou přináší. Hemofilici musí mimo jiné denně dávat i při běžných činnostech velký pozor na spoustu věcí. Veškeré aktivity, především sportovní, velice pečlivě zvažují a vybírají, přičemž musí dbát na zachování poměrně přísných pravidel. Často mají problém nalézt vhodnou práci. To vše a spousta dalších potíží představuje pro psychiku obrovskou zátěž.
Stav duše řešte včas!
Poměrně běžný proto bývá u těchto osob výskyt depresí a úzkostí. Podle výzkumníků z Tabrizu se objevují psychická onemocnění u hemofiliků v průměru až třikrát či čtyřikrát častěji než u ostatních lidí. Pokud tedy trpíte poruchou srážlivosti krve, nepodceňujte někdy zdánlivě nevinné příznaky, obvykle připisované „těžkému období“. Může jít o:
- potíže s usínáním,
- brzké ranní probouzení,
- přílišnou, nebo naopak malou chuť k jídlu,
- nepozornost,
- potíže něco si zapamatovat apod.
Pokud trvají výše uvedené nebo jim podobné obtíže 14 dní a více, poraďte se raději s lékařem. V případě deprese je vhodné rychlé zahájení léčby – řešení pak bude jednodušší a pravděpodobně i úspěšnější.
(ivh)
Zdroje:
FAKHARI, A. a R. DOLATKHAH. Psychiatric Disorders In Hemophilic Patients. Dostupné z: www.priory.com
HEMOPHILIA SOCIETY. Psychosocial dimension of hemophilia. Dostupné z: http://hemophiliabangalore.org